Att tänka på när du väljer förvaring
Det finns många val att göra när man bygger en förvaring som skall fungera i många år. Här får får du några saker att tänk på när vill hitta en förvaring som passar dig och din budget.
Skjutdörrar
Har du lite ont om ytrymme så kan skjutdörrar vara ett bra alternativ. De är inte ivägen som en vanlig garderobsdörr. En skjutdörr kan även ersätta en vanlig rumsdörr. En helt normal dörr kräver en kvadratmeter fri golvyta av rummet och tar dessutom upp en och en halv kvadrat av väggen. Skjutdörren tar ingen plats alls.
En skjutdörr kan placeras framför en befintlig garderob vilket gör det lättare att möblera eftersom man inte behöver ta hänsyn till svängande dörrar.
Spegel
Är man trött på att ha smink och annat framme på toaletten sätt in en spegel i en garderob samt en vägghylla så är allt borta. Dessutom behöver inte hela familjen slås framför spegeln i badrummet.
Lampa
När du planerar för hur förvaringen skall ser ut se till att det finns möjligheter att lägga in belysning. Det innebär att det är lätt att hitta vad du letar efter när det är mörkt ute.
Klädstång
Sätt gärna klädstången högt uppe i någon av garderoberna. Då kan du få plats med en till längre ner på så sätt kan skjortor och byxor samsas på samma utrymme.
Krokar
Du kan sätta krokar på dörrarna eller sidorna. Där kan slipsar och annat smått hänga. Du kan även sätta en krok i garderobens bakre vägg. Där kan du hänga de långa klänningar du sällan använder.
Höjden
Hela garderobsväggar från golv till tak sväljer massor och då behöver man inte bygga så djupa garderober.
Placering
Bygg förvaringsutrymmen där de bäst behovs, eller där man vistas mest. Då behöver man inte gå så långt när man skall ha saker och följden blir att man använder förvaringen mer.